Банкерът, който повярва в “малкия човек”

Амадео Пиетро Джанини (6 май 1870 г. – 3 юни 1949 г.) е американски банкер, основател на Bank of Italy, която по-късно става Bank of America. Джанини е считан за изобретател на много съвременни банкови практики. Най-вече Джанини е един от първите банкери, които предлагат банкови услуги на американците от средната класа, а не само на висшата класа. Той също така е пионер в структурата на холдинговите дружества и създава една от първите модерни транснационални институции.

На 17 октомври 1904 г. Джанини основава Bank of Italy в Сан Франциско. Банката се помещава в преустроен бар като институция за “малкия човек”. Това е нова банка за трудолюбивите имигранти, които другите банки не обслужват. Депозитите в първия ден възлизат на $8,780 долара. В рамките на една година депозитите нарастват над $700 000 долара ($20,4 млн. долара в долари през 2020 г.). През 1906 г. земетресението и пожарите в Сан Франциско изравняват със земята голяма част от града. Изправен пред разрушенията на града, Джанини създава временна банка, която събира депозити, отпуска заеми и обявява, че Сан Франциско ще се издигне от пепелта.

Непосредствено след земетресението, но преди приближаващият пожар да изпепели града, той премества парите от трезора в дома си извън зоната на пожара в отдалечения на 18 мили (29 км) от тогавашното село Сан Матео. За превозването на парите, скрити под боклука, е използванс каруца за боклук. Пожарите нагорещили трезорите на други големи банки, така че внезапната промяна на температурата при отварянето им рискувала да унищожи съдържанието; много от трезорите останали затворени в продължение на седмици. През този период Джанини бил един от малкото банкери, които можели да удовлетворяват искания за теглене на пари и да отпускат заеми. “Бюрото” му била една като дъска сложена върху два варела на улицата. Джанини отпускал заеми на честна дума на тези, които били решени да участват във възстановяването на града. Години по-късно той разказва, че всеки заем от онзи период е бил изплатен. Като награда за боклукчията, чиято каруца превозвала активите на банката, Джанини дал на сина на този човек първата му работа, когато навършил 14 години.

Джанини помага за развитието на филмовата и винарската индустрия в Калифорния. Той отпуска на Уолт Дисни средства за производството на “Снежанка” – първия пълнометражен анимационен филм, създаден в САЩ. По време на Голямата депресия той купува облигациите, с които е финансирано изграждането на моста Голдън Гейт. По време на Втората световна война финансира индустриалеца Хенри Кайзер и неговите предприятия, подкрепящи военните усилия. След войната посещава Италия и урежда заеми за възстановяване на разрушените от войната фабрики на Fiat. Джанини също така предоставя капитал на Уилям Хюлет и Дейвид Пакард, за да помогнат за създаването на Hewlett-Packard.

Списание Time определя Джанини за един от “строителите и титаните” на 20-ти век. Той е единственият банкер, включен в Time 100 – списък на най-важните хора на този век, съставен от списанието.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *