Според проучване направвено четири десетилетия след установяването на ислямския режим само 32% от населението се смята за мюсюлмани шиити.
В проучване, проведено от Групата за анализ и измерване на нагласите в Иран (GAMAAN), институт с нестопанска цел в Нидерландия, обикновенни иранци са попитани за “отношението им към религията”.
90% от 50 000-те иранци, участвали в проучването, живеят в Иран. GAMAAN твърди, че резултатите от проучването са с точност до 95 % и могат да се обобщят за цялото иранско общество.
Според резултатите на проучването 78% от иранците вярват в “Бог”, но само 26% от тях вярват в “идването на имам Махди” (шиитската версия на месия), което е едно от основните вярвания на шиитите.
Оказва се, че днес в Иран 32 % от иранците се смятат за мюсюлмани шиити, 9 % са заявили, че са атеисти, а 22 % не се считат за част от никоя религия. Половината от населението е вярвало някога в шиитската версия на исляма, но вече не вярва, а 6 % са преминали към нова религия.
61% от хората, родени в религиозни семейства не казват ежедневните си молитви.
68 % от участвалите в запитването смятат, че “религията” не трябва да бъде в основата на законодателството в Иран.
71 % смятат, че религиозните институции трябва да се самофинансират, а не да бъдат субсидирани от държавата.
42 % смятат, че популяризирането на всякакъв вид религия от държавата трябва да бъде забранено в общественото пространство.
Резултатите показват също, че 73 % от населението не е съгласно със задължителния хиджаб (покривалото за жени налагано от исляма), а 58 % въобще не вярват, че хиджаб трябва да съществува.
37% от иранците пият алкохол редовно или от време на време, въпреки забраната му след ислямската “революция”.
Групата за анализ и измерване на нагласите в Иран се ръководи от д-р Аммар Малеки, доцент в университета в Тилбург, и Пуян Тамими Араб, доцент по религиозни науки в катедрата по философия и религиозни науки в университета в Утрехт.