Киберпрестъпността ще струва на света $10,5 трилиона долара годишно до 2025 г.

Ако се измерваше като държава, тогава киберпрестъпността – за която се прогнозира, че през 2021 г. ще нанесе щети на обща стойност 6 трилиона щатски долара в световен мащаб – щеше да бъде третата по големина икономика в света след САЩ и Китай.

Cybersecurity Ventures очаква разходите за киберпрестъпления в световен мащаб да нарастват с 15 % годишно през следващите пет години, достигайки $10,5 трилиона щатски долара годишно до 2025 г., в сравнение с $3 трилиона щатски долара през 2015 г. Това представлява най-голямото прехвърляне на икономическо богатство в историята, рискува стимулите за иновации и инвестиции, експоненциално е по-голямо от щетите, нанесени от природни бедствия за една година, и ще бъде по-доходоносно от световната търговия с всички основни незаконни наркотици, взети заедно.

Оценката на разходите за щети се основава на исторически данни за киберпрестъпността, включително годишен ръст, драматично нарастване на враждебните хакерски дейности, спонсорирани от държави и организирани престъпни групи, както и на нарастващият размер на повърхността на кибератаките, която през 2025 г. ще бъде с един порядък по-голяма, отколкото е днес.

Разходите, свързани с киберпрестъпленията, включват повреда и унищожаване на данни, откраднати пари, загуба на производителност, кражба на интелектуална собственост, кражба на лични и финансови данни, присвояване, измама, прекъсване на нормалния ход на бизнеса след атаката, съдебно разследване, възстановяване и изтриване на хакнатите данни и системи и увреждане на репутацията.

Структурите за организирана киберпрестъпност обединяват усилията си, а вероятността те да бъдат разкрити и преследвани се оценява на едва 0,05% в САЩ.

През 2013 г. IBM обяви, че през 21-ви век информацията е това, което парната енергия е била през 18-ти, електричеството – през 19-ти, а въглеводородите – през 20-ти.

“Вярваме, че информацията (data) e феноменът на нашето време”, заяви Джини Ромети, изпълнителен директор на IBM Corp., през 2015 г., обръщайки се към изпълнителни директори, ИТ директори и ръководители на информационни системи от 123 компании в 24 индустрии на конференция в Ню Йорк. “Това е новият природен ресурс в света. Той е новата основа на конкурентното предимство и трансформира всяка професия и индустрия. Ако всичко това е вярно – дори неизбежно – то киберпрестъпленията по дефиниция са най-голямата заплаха за всяка професия, всяка индустрия, всяка компания в света.”

Според доклад на Cisco до 2023 г. на Земята ще има 3 пъти повече мрежови устройства, отколкото хора. До 2022 г. в света около нас ще бъдат вградени 1 трилион мрежови сензори, а след 20 години броят им ще достигне 45 трилиона.

През 2020 г. IP трафикът ще достигне 2,3 зетабайта годишно, в сравнение с 870,3 екзабайта годишно през 2015 г.

Според някои оценки размерът на т. нар. “deep web” – дълбоката мрежа (която не се индексира или не е достъпна за търсачките) е до 5000 пъти по-голям от размера на видимият Интернет и расте с темпове, които не могат да бъдат определени.

В тъмната мрежа киберпрестъпниците купуват и продават зловреден софтуер, комплекти за експлойти и услуги за кибератаки, които използват, за да нанасят удари по жертви – включително предприятия, правителства, комунални услуги и доставчици на основни услуги на територията на САЩ и други страни.

Една кибератака може потенциално да блокира икономиката на цял град, щат или дори цяла страна.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *